Jest w ziemniakach sporo potasu pomagającego obniżyć ciśnienie. A jak wykazały badania w SGGW, ziemniaki to rewelacyjne źródło kwasu chlorogenowego, tego samego, który znajduje się w zielonej kawie – na jej punkcie świat niedawno oszalał, gdyż kwas ten zmniejsza wchłanianie cukru i ma właściwości odchudzające.

- / 123RF
Ugotowane ziemniaki smakowicie sprawdzają się w sałatkach.

– Wbrew złej opinii ziemniaki nie są tuczące. Tuczące są sosy do ziemniaków – podkreśla prof. Hallmann.

Ziemniaki. Żółte czy białe? Czy kolor ma znaczenie?

– Polaków dzielimy na dwie grupy: tych, którzy lubią ziemniaki o białym miąższu, to jest mniej więcej od Warszawy na wschód, i tych, którzy lubią żółty miąższ, czyli od Warszawy na zachód. Gdyby przeprowadzić granicę przez środek Polski, to dokładnie po prawej i po lewej mamy zwolenników i przeciwników – mówi profesor. Czy kolor ma znaczenie? – Ci, co są zwolennikami białych ziemniaków tracą, bo może wyglądają one ładnie, ale są pozbawione (cennych dla zdrowia – red.) karotenoidów i związków flawonoidowych, tych barwiących na żółto. Ci, co kupują żółte ziemniaki wygrywają.

Łukasz Woźnica / newspix.pl
Na świecie znanych jest prawie 4 tys. odmian ziemniaka. Miąższ ziemniaka przybiera różne kolory, na przykład biały, żółty, różowy, fioletowy czy nawet czerwony.

Koperek czy szczypiorek? Co lepiej dodać?

Z czym zjadać ziemniaki? Z koperkiem czy szczypiorkiem lub szalotką? Czy któryś z dodatków stanowi lepsze połączenie?

– Ziemniaki to witamina C. Wszystkie warzywa cebulowe – cebula czy gruby szczypiorek – to jest rutyna. Jeśli te dwa związki zejdą się razem, czyli witamina C z rutynozydem, to mamy strzał w dziesiątkę, bo te związki wzajemnie się ochraniają. Oba są przeciwutleniaczami i działają na zasadzie synergii, razem działają o wiele silniej niż każdy z nich z osobna – tłumaczy prof. Hallmann (przeciwutleniacze, to naturalne substancje, które chronią nasz organizm przed nowotworami, spowalniają starzenie się organizmu – red.). O gustach i smakach się nie dyskutuje, jeśli jednak chcemy zaserwować sobie superzdrowe zdanie, wybierzmy ziemniaki ze szczypiorkiem, a nie z koperkiem.

Pamiętajmy o jeszcze jednym! – Nie obieramy ziemniaków dużo wcześniej przed gotowaniem i nie trzymamy ich w wodzie (najlepiej wrzucać na wrzątek). Najlepsze są ziemniaki gotowane w mundurkach, na drugim miejscu – ziemniaki gotowane na parze, a na trzecim – zalane gorącą wodą i gotowane bezpośrednio po obraniu – radzi specjalistka żywienia.

Ten artykuł ukazał się po raz pierwszy na stronie fakt.pl 26 lipca 2022 r.

Co lubi jeść mózg? Jak wygląda dieta na dobrą pamięć i sprawne działanie szarych komórek?

Czy kolor ma znaczenie? I dlaczego warto je jeść? Tego nie wiesz o pomidorach

- / 123RF

W Polsce znanych jest kilka nazw popularnego ziemniaka: pyra, kartofel czy bulwa. Na Helu je się także śledzie z pulkami, czyli ziemniakami w mundurkach.

Dawid Markysz / Edytor

– Jak we wszystkim, po prostu ważny jest umiar. Nie ma powodu, by rezygnować z ziemniaków, skoro lubimy ich smak. Ziemniaki i kwaśne mleko lub maślanka, to pyszny posiłek, nie tylko w czasie gorących dni – mówi pani Grażyna Mandla (60 l.) z Chorzowa.

SGGW / Materiały prasowe

– Na świecie znanych jest prawie 4 tys. odmian popularnego ziemniaka. Miąższ ziemniaka przybiera różne kolory, np: biały, żółty, różowy, fioletowy czy nawet czerwony – tłumaczy prof. Ewelina Hallmann, specjalista żywienia i technologii żywności ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego

Dawid Markysz / Edytor

Ziemniaki wcale nie są tak strasznie kaloryczne. Bardziej kaloryczne są dodatki. Średnio, ziemniak ma ok. 60 kalorii, lecz jeśli dodamy do niego skwarek, będzie mieć ich 180, a nawet 300.

- / 123RF

Mały (65 g) ziemniak ma ok. 50 kalorii (mniej niż dwa wafle ryżowe – 75), spory (130 g) – 100, a więc 100 gramów ziemniaków, to ok. 77 kalorii. Nie jest może mistrzem w gronie warzyw czy owoców, bo średnia cukinia (320 g) ma 50 kal, pomidor (165 g) – 25, ale już porcja bobu (150 g) to 100 kalorii, tyle samo zawiera w sobie średni banan. A bardziej kaloryczna niż ziemniak jest kajzerka (50 gramów – 125 kalorii), makaron (100 g – 200 kalorii) czy ryż (100 g – 111 kalorii).

Disclaimer: The copyright of this article belongs to the original author. Reposting this article is solely for the purpose of information dissemination and does not constitute any investment advice. If there is any infringement, please contact us immediately. We will make corrections or deletions as necessary. Thank you.