Eksperci alarmują, że na przestrzeni miesiąca odnotowano aż dziesięciokrotny wzrost zachorowań na COVID-19. Szczyt zakażeń koronawirusem prognozowany jest na jesień.

"Gdybyśmy założyli, że fala rozpoczęła się z końcem czerwca, potrwa ona mniej więcej do przełomu października i listopada ze szczytem w połowie września" — przekazał Główny Inspektor Sanitarny.

Warianty Omikron i jego podwarianty, takie jak Kraken, Pirola, JN1 i KP, dominują w nowych zakażeniach. Typowe objawy tych wariantów to: gorączka, kaszel, zapalenie spojówek i ból gardła, jednak w przypadku wariantu JN pojawiają się również objawy ze strony układu pokarmowego, takie jak biegunka, wymioty i bóle brzucha.

"Wiele osób, które mają biegunkę, wymioty i bóle brzucha traktują to — zwłaszcza w czasie wakacji — jako objawy zatrucia pokarmowego i nie wykonują testów. W efekcie wariant JN zwiększa ryzyko zakażenia — toalety w miejscach publicznych stają się ważnym ogniwem przenoszenia wirusa" — wyjaśnił dr Grzesiowski.

Trwają prace nad aktualizacją szczepionki na COVID

Co więcej, po przebyciu COVID-19 co piąta osoba może mieć przewlekły stan zapalny, prowadzący do autoagresji i uszkodzenia metabolicznego, co skutkuje m.in. cukrzycą i niewydolnością krążenia.

"To jest największy problem — na COVID można chorować co sezon. Nie wiemy, u kogo wystąpią powikłania pocovidowe, ani jak leczyć tę chorobę, bo w tej chwili nie ma żadnego skutecznego leku na pocovidowy przewlekły stan zapalny" — podkreśla Główny Inspektor Sanitarny.

Trzy tygodnie temu firma Novavax złożyła wniosek o rejestrację zmodyfikowanej szczepionki opartej na wariancie JN1. Jeśli proces rejestracji przebiegnie pomyślnie, szczepionka ta może być dostępna w drugiej połowie września.

"To jest problem, bo obecnie tych szczepionek w ogóle nie ma. Nie mają ich też Niemcy, Holendrzy czy Duńczycy. Po prostu świat nie nadąża z produkcją nowych szczepionek zgodnie ze zmianami wirusa" — wyjaśnił szef GIS.

Wzrost zachorowań na COVID-19. Eksperci ostrzegają

Także prof. Robert Flisiak, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, przewiduje, że za dwa miesiące można spodziewać się wzrostu liczby zachorowań, co jest naturalnym zjawiskiem związanym z okresem jesiennym.

"Każda osoba, która czuje, że znajduje się w grupie ryzyka, lub że w jej otoczeniu są takie osoby, powinna skorzystać ze szczepień" — podkreślił prof. Flisiak.

Według danych rządowych, w Polsce wykonano dotąd ponad 58 mln 575 tys. szczepień przeciw COVID-19. Szczepienia są dostępne dla każdej osoby powyżej szóstego miesiąca życia.

Źródło: PAP

Upał może być groźny. Jak rozpoznać przegrzanie organizmu? I co robić?

Coraz więcej kleszczy, więcej zakażeń. Rozwiąż test, oceń ryzyko

Jak ominąć kolejkę? Ile możesz się spóźnić? Gdzie złożyć reklamację? Wszystko o sanatorium "na NFZ"

Disclaimer: The copyright of this article belongs to the original author. Reposting this article is solely for the purpose of information dissemination and does not constitute any investment advice. If there is any infringement, please contact us immediately. We will make corrections or deletions as necessary. Thank you.