Choć o krztuścu mówi się, że to choroba wieku dziecięcego, obecnie dotyka coraz więcej osób dorosłych. Wszystko dlatego, że ich odporność po zaszczepieniu się w młodości po prostu wygasła.

- Kiedy uwolniliśmy wszelkie ograniczenia pandemiczne, bakteria miała szansę się dużo łatwiej przenosić i można powiedzieć, że powstała taka pewna nisza biologiczna, którą właśnie wypełnia teraz ta wyrównawcza tak zwana fala krztuśca - komentuje doktor Paweł Grzesiowski, główny inspektor sanitarny.

Krztusiec to choroba, która jest przenoszona drogą kropelkową. Często osoba chora zakaża nawet przez cztery do pięciu tygodni. Według przerażających statystyk jedna osoba może zakazić nawet 17 kolejnych osób.

Jakie są objawy krztuśca?

Najczęstszym, ale też najważniejszym objawem krztuśca jest bardzo silny i przewlekły kaszel. Ma on charakter napadowy, towarzyszy mu duszność oraz tzw. świst wdechowy. Najgroźniejszy jest w przypadku dzieci małych, głównie noworodków, ale także osób starszych.

- Zakończony takim tak zwanym "pianiem", że nabieramy tego powietrza, bo już się zaczynamy przyduszać i gdzieś po zakwaszeniu organizmu mózg przerywa ten napad kaszlu, ośrodek kaszlowy, po to, żebyśmy złapali ten oddech - tłumaczy doktor Jacek Kidoń, pediatra z Miejskiej Przychodni "Lecznicza" w Łodzi.

Według lekarzy epidemia krztuśca w Polsce może wzrosnąć. Ma to głównie związek z powrotem dzieci do szkół i przedszkoli, co tylko sprzyja zakażeniom.

Źródło: TVN24

Przeczytaj także:

Wzrost zachorowań na krztusiec w Polsce. Odnotowano 10 tys. przypadków

Krztusiec atakuje! Lekarz wyjaśnia, jak rodzice mogą chronić swoje dzieci

Noworodek zmarł z powodu krztuśca. Liczba zachorowań w Polsce wzrosła trzykrotnie

Disclaimer: The copyright of this article belongs to the original author. Reposting this article is solely for the purpose of information dissemination and does not constitute any investment advice. If there is any infringement, please contact us immediately. We will make corrections or deletions as necessary. Thank you.