Powódź 2024. Pomoc psychologiczna jest równie ważna, jak pomoc materialna

Kuratorzy oświaty donoszą, że z powodu powodzi w województwach: dolnośląskim, opolskim, lubuskim i śląskim zajęcia zawieszono w ponad 600 szkołach, przedszkolach i innych placówkach oświatowych. Najwięcej w woj. dolnośląskim - aż 337. "Powódź jest zdarzeniem, które w sposób nagły i często traumatyczny wpływa na życie ludzi. Osoby doświadczające takiego kryzysu często potrzebują specjalistycznej pomocy" - ujęto w komunikacie MEN, który w środę został przekazany PAP.

Istotnie, powódź to traumatyczne doświadczenie, które może prowadzić m.in. do rozwoju zespołu stresu pourazowego (PTSD). Utrata domu i dobytku, nie mówiąc o utracie życia czy zdrowia przez bliskie osoby wywołują silny wstrząs emocjonalny. Doświadczenie powodziowe może prowadzić do takich objawów traumy, jak koszmary senne, unikanie miejsc związanych z katastrofą, drażliwość, zaburzenia snu czy nadmierne czuwanie. Psychologowie mogą pomóc w identyfikacji źródeł lęku, ucząc technik radzenia sobie z emocjami oraz po prostu posłużyć radą.

- Samorządowcy zwracali uwagę, że będzie potrzeba dużej pomocy psychologicznej. Tutaj natychmiast zwracamy się do placówek ochrony zdrowia, do tych wszystkich, którzy są organami założycielskimi i mogą w tej kwestii pomóc, i odpowiedzieć na zapotrzebowania centrów kryzysowych samorządowców: czy to są samorząd województwa, czy Ministerstwo Zdrowia - powiedział we wtorek minister infrastruktury Dariusz Klimczak, który zaapelował o uproszczenie procedur w tym zakresie.

Ministerstwo Edukacji Narodowej uruchomiło telefoniczną linię wsparcia psychologicznego dla powodzian

Ministerstwo Edukacji Narodowej we współpracy z Instytutem Badań Edukacyjnych (IBE), Ośrodkiem Rozwoju Edukacji (ORE) oraz Warszawskim Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń (WCIES) uruchomiło więc telefoniczną linię wsparcia dla nauczycieli, uczniów i rodziców dzieci ze szkół i placówek oświatowych z terenów dotkniętych powodzią. "Nauczyciele, rozmawiając z uczniami, powinni pamiętać, aby nie wzbudzać dodatkowego lęku, a także pozwolić dzieciom i młodzieży, mówić o swoich emocjach. Ważne jest wskazanie sposobów radzenia sobie w trudnej sytuacji. Istotna jest obserwacja dziecka/ucznia czy dziecko i jego rodzina nie potrzebują dodatkowej pomocy" - uczulają przedstawiciele resortu edukacji.

Od środy do piątku dyżury pełnić będą wykwalifikowani eksperci. Pod numerem telefonu 723 245 220 dyżurować będzie psychotraumatolożka Izabela Podsiadło-Dacewicz. Wsparcia nauczycielom, uczniom i rodzicom udzielać będą doradczynie metodyczne w zakresie pomocy psychologiczno-pedagogicznej: Agnieszka Kowalczyk (885 523 871), Urszula Klimkowicz (885 531 744), Anna Kędzierska (723 248 828), Aneta Sokołowska (885 531 748) i Anna Zych (885 845 588). Harmonogram dyżurów telefonicznych ogłaszany będzie każdego dnia na profilach Ministerstwa Edukacji Narodowej w mediach społecznościowych.

Źródło: Radio ZET/PAP/MEN

Niewyobrażalne, co zostało ze Stronia Śląskiego. Miasto praktycznie zmiotło z powierzchni

16 Zobacz galerię fot. Radio ZET

Disclaimer: The copyright of this article belongs to the original author. Reposting this article is solely for the purpose of information dissemination and does not constitute any investment advice. If there is any infringement, please contact us immediately. We will make corrections or deletions as necessary. Thank you.