Powódź 2024. Sytuacja w woj. opolskim. Nysa, Brzeg, Lewin Brzeski

Fala kulminacyjna na Odrze pojawiła się w Brzegu w środę rano i osiągnęła wysokość 718 cm, choć spodziewano się odczytu rzędu 710 cm, a nawet niższych. Rzeka płynie w korycie, wszystkie przeprawy mostowe są przejezdne. - Zabezpieczamy i walczymy. Wprowadziliśmy ruch wahadłowy, bo trwają prace nad umocnieniami. Skrzyżowanie przy wjeździe na plac Drzewny jest zabezpieczone. Wylewać się natomiast zaczęło przy wyjeździe z garbarni, mimomimo że jest tam dużo wyżej - mówi burmistrzyni Brzegu Violetta Jaskólska-Palus cytowana przez portal nto.pl.

W Nysie z kolei załatano siedem wyrw w wale przeciwpowodziowym na Nysie Kłodzkiej. W akcji udział wzięło ponad 2 tys. mieszkańców, 100 żołnierzy WOT i 50 strażaków. Wykorzystano 6 śmigłowców do przenoszenia wielkich worków wypełnionych piaskiem i kostką brukową. Burmistrz miasta w środę o północy uchylił zarządzenie o ewakuacji z wyjątkiem części miasta Zamłynie. Natychmiast podjęto się też rozstawienia szpitala polowego przed Halą Nysa, gdzie będą wykonywane zabiegi ambulatoryjne, wstępna diagnostyka i drobna chirurgia urazowa.

W woj. opolskim z użytkowania wyłączonych jest 10 oczyszczalni ścieków: Nysa, Brzeg, Tułowice, Głogówek, Paczków, Branice, Olszanka, Lewin Brzeski, Pietrowice i Klisino. M.in. w Brzegu odnotowano, że ścieki płynęły ulicami. W bezpośrednich działaniach ratowniczych udział brało 1281 strażaków PSP i OSP (wyposażonych w 293 jednostki sprzętowe) i 300 żołnierzy (24 jednostki sprzętowe).

Opole. Kiedy fala kulminacyjna?

Jeśli chodzi o Opole, minister infrastruktury Dariusz Klimczak poinformował w środę, że moment, w którym fala w tym mieście osiągnie maksymalny wzrost, nastąpi ok. godz. 20. Polityk powiedział, że według ekspertów Opole jest bezpieczne. - Dzięki pracy naszych specjalistów i ekspertów z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej oraz Wód Polskich wiemy, że rozpoczął się proces wzrostu poziomu wody w okolicach Opola. Wiemy, że wiąże się to z dojściem do momentu kulminacyjnego wysokości fali, która dzisiaj przechodzi już przez Opole - zapewnił podczas konferencji prasowej.

- Wykonaliśmy w ostatnich latach sporo zabezpieczeń. Nie grozi nam wylanie wody poza wały - przekazał zaś prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski. "Według Wód Polskich będzie wynosił około 6 m 78 cm, czyli o ponad metr mniej niż w 2010 roku" - pisał ok. godz. 9 na swoim profilu na Facebooku, jednak wówczas przewidywano, że kulminacja nastąpi ok. godz. 22. Warto więc pamiętać, że prognozy są dynamiczne i często się zmieniają, dlatego warto śledzić najnowsze informacje.

Źródło: Radio ZET/PAP/nto.pl

Woda wdziera się do wrocławskich Stabłowic. "Sytuacja pogarsza się z minuty na minutę"

13 Zobacz galerię fot. Wiktoria Szydło/ Radio ZET

Disclaimer: The copyright of this article belongs to the original author. Reposting this article is solely for the purpose of information dissemination and does not constitute any investment advice. If there is any infringement, please contact us immediately. We will make corrections or deletions as necessary. Thank you.