Powódź w Polsce 2024. Wsparcie powodziowe a inne świadczenia

Osoby samotne lub rodziny poszkodowane w wyniku powodzi będą mogły otrzymać do 10 tys. natychmiastowej pomocy doraźnej, 100 tys. zł na remont mieszkania lub odbudowę pomieszczeń gospodarczych i 200 tys. zł na odbudowę budynków mieszkalnych. Jak poinformowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, korzystanie z tego typu świadczeń nie wpływa na dostęp do innych świadczeń pomocy społecznej, ani możliwość utrzymania statusu bezrobotnego. Dzięki temu jednocześnie można ubiegać się np. o świadczenia rodzinne, dodatki mieszkaniowe, stypendia i pomoc materialną czy świadczenia z funduszu alimentacyjnego.
 
Świadczeń związanych z powodzią nie wlicza się także do dochodu. Za nieobecność z powodu powodzi (do 10 dni), pracownik otrzyma częściową zapłatę (minimalne wynagrodzenie proporcjonalne do długości nieobecności). Bezrobotni, którzy wzięli pożyczkę w Urzędzie Pracy na szkolenie zawodowe, mogą ubiegać się o jej umorzenie. Wniosek w tej sprawie należy złożyć do urzędu pracy do 31 grudnia.

POWÓDŹ 2024 Sprawdź, gdzie jest teraz najgorzej

"Kryterium umorzenia to trwała lub czasowa przeszkoda w funkcjonowaniu instytucji szkoleniowej (spowodowana powodzią) lub spowodowana powodzią przeszkoda w ukończeniu szkolenia przez osobę poszkodowaną" – podało MRPiPS.

Refundacja kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy. Na jaką pomoc mogą liczyć przedsiębiorcy?

Poza kilkoma płatnymi dniami wolnymi pracownicy mogą liczyć również na inną formę pomocy. Osoby, w których firmie miejsce pracy uległo zniszczeniu, mogą ubiegać się o umorzenie wcześniejszej refundacji na wyposażenie lub doposażenie stanowisk pracy. Wnioski muszą złożyć do urzędu pracy do końca bieżącego roku. Przedsiębiorcy, którzy mimo zniszczeń spowodowanych powodzią chcą utrzymać miejsca pracy, mogą ubiegać się o zwrot części kosztów potrzebnych na utrzymanie zatrudnienia.

"Świadczenie stanowi zwrot (za okres do 12 miesięcy) kosztów wynagrodzenia, nagród oraz składek na ubezpieczenie społeczne zatrudnionych pracowników w wysokości nieprzekraczającej miesięcznie iloczynu dwukrotnego minimalnego wynagrodzenia za pracę i liczby zatrudnionych pracowników, w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy. Odpowiedni wniosek należy złożyć do starosty" – podał resort pracy.

Jeśli prowadzenie działalności gospodarczej zostało ograniczone w wyniku powodzi, pracodawca może ubiegać się o nieoprocentowaną pożyczkę na utrzymanie miejsc pracy. Wnioski należy składać u marszałka województwa. Jak podkreśla ministerstwo, jeśli z powodu powodzi przedsiębiorca nie opłaci składek w terminie, uniknie kar i odsetek. Ponadto pracodawca może powierzyć pracownikowi zadania związane z usuwaniem skutków powodzi w ramach zadań wykonywanych w pracy. Pracodawcy, którzy są organizatorami robót publicznych, mogą ubiegać się o zwrot części kosztów potrzebnych na zatrudnienie osób prowadzących produkcję rolną poszkodowanych w powodzi.

"Świadczenie maksymalnie wynosi dwukrotność minimalnego wynagrodzenia za pracę i liczby zatrudnionych skierowanych osób w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy" – przekazał resort.

Źródło: Radio ZET/PAP

Disclaimer: The copyright of this article belongs to the original author. Reposting this article is solely for the purpose of information dissemination and does not constitute any investment advice. If there is any infringement, please contact us immediately. We will make corrections or deletions as necessary. Thank you.