Co Polacy robią na L4? Niepokojące dane

W ubiegłym roku Polacy pobrali łącznie 27 000 000 L4. Conperio, największa polska firma doradcza specjalizująca się w problematyce absencji chorobowych, przeprowadziła ponad 30 tysięcy kontroli zwolnień w blisko 200 zakładach pracy, a ich wyniki okazały się niepokojące – aż w ponad jednej trzeciej przypadków wykryto różnego rodzaju nieprawidłowości. Podczas zwolnienia lekarskiego pracownicy prowadzili własną działalność zarobkową, wyjeżdżali na wakacje czy urządzali remont mieszkania.

Co ze świadczeniem w sytuacji, gdy pracownik zostanie przyłapany na nadużyciu? Kontrolę może przeprowadzić każdy pracodawca, który zatrudnia powyżej 20 osób.

“Obowiązek ten upatrywać należy w nakazie lojalnego zachowania pracownika w stosunku do pracodawcy, a także w szczególności w art. 100 par. 2 ust. 4 Kodeksu pracy - obowiązku dbałości pracownika o dobro zakładu pracy, który rozumieć należy jako obowiązek właściwego postępowania pracownika w konkretnych sytuacjach, a takim postępowaniem jest zdecydowanie umożliwienie pracodawcy dokonania opartej na powszechnie obowiązujących przepisach prawa kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy” – mówi mecenas Justyna Szczepańska – Grygiel z kancelarii ABITL Legal w Poznaniu.

Kontrole przeprowadzane są pod adresem wskazanym przez pracownika w druku zwolnienia lekarskiego, bądź podanym przez pracodawcę. Na miejscu kontrolerzy przeprowadzają krótki wywiad z zastanym pracownikiem. Jeśli kontrolerzy nie zastaną pracownika w domu, przychodzą drugi raz, przy czym pracownik musi podać powód wcześniejszej nieobecności.

Nadużycia na L4. Co może zrobić pracodawca?

Jeśli podczas kontroli okaże się, że pracownik łamał prawo, pracodawca może zastosować odpowiednie kroki, takie jak:

  • Sporządzenie protokołu.  Należy w nim podać, na czym polegało nieprawidłowe wykorzystanie zwolnienia lekarskiego. Podpisany przez kontrolującego protokół należy przedłożyć pracownikowi, który może wnieść do niego uwagi lub zastrzeżenia.
  • Wstrzymanie wypłaty. Po wykryciu nadużycia i przekazaniu szczegółowego raportu przez kontrolerów pracodawca przesyła pismo do pracownika oraz ZUS-u informujące, że wypłata zasiłku chorobowego zostaje wstrzymana do czasu zajęcia stanowiska przez ZUS.

Poza tym pracownik, który dopuścił się nadużycia podczas korzystania ze zwolnienia chorobowego, traci prawo do zasiłku chorobowego lub wynagrodzenia chorobowego za cały okres tego zwolnienia. Jest on wtedy zobowiązany do zwrotu pełnej kwoty zasiłku świadczenia za cały okres tego zwolnienia lub otrzymuje informację o odmowie wypłaty świadczenia przed jego wypłatą:
Ubezpieczony wykonujący w okresie orzeczonej niezdolności do pracy pracę zarobkową lub wykorzystujący zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres tego zwolnienia (Art. 17 ust. 1 Ustawy zasiłkowej).

Wynagrodzenie chorobowe nie przysługuje w przypadkach, w których pracownik nie ma prawa do zasiłku chorobowego

Źródło: Radio ZET/materiały prasowe

Disclaimer: The copyright of this article belongs to the original author. Reposting this article is solely for the purpose of information dissemination and does not constitute any investment advice. If there is any infringement, please contact us immediately. We will make corrections or deletions as necessary. Thank you.