Będą zmiany przepisów dotyczące sprzedaży grzybów leśnych 

W polskich trwa sezon na  grzyby. Na rynku królują podgrzybki, kozaki i prawdziwki. Ceny wahają od 30 do 50 zł za kilogram. Mimo wysokich cen, klientów nie brakuje, a w lasach zaroiło się od grzybiarzy sprzedających swoje zbiory na rynku. Z myślą o tych drugich rząd planuje wdrożyć nowe przepisy dotyczące przechowywania grzybów dopuszczonych do obrotu. Zmiany mają umożliwić dłuższe przechowywanie świeżych grzybów, co w efekcie przedłuży ich dostępność w sprzedaży i zmniejszy ilość wyrzucanej żywności. 

Zgodnie z projektem nowelizacji rozporządzenia Ministra Zdrowia świeże grzyby będą mogły być przechowywane dłużej niż 48 godzin. Zgodnie z obowiązującym prawem, zbiory mogą być przechowywane przez maksymalnie 48 godzin w temperaturze do 10 stopni Celsjusza, aby trafiały do konsumentów świeże i wolne od potencjalnych zagrożeń zdrowotnych. Krótkie terminy miały jednak jedną wadę - jeśli grzyby nie zostały sprzedane w wymaganym czasie, musiały zostać zutylizowane. W rezultacie na zmarnowanej szła spora część zbiorów, praktycznie wciąż nadająca się do spożycia.

Wydłużenie okresu przechowywania grzybów może przynieść korzyści zarówno konsumentom, jak i sprzedawcom. Konsumenci będą mogli cieszyć się szerszą dostępnością świeżych grzybów, a sprzedawcy będą mieli więcej czasu na sprzedaż swoich zbiorów, co może przełożyć się na mniejsze straty finansowe. Zmniejszenie marnowania żywności jest również krokiem w kierunku bardziej zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska. 

Sprzedawane grzyby muszą mieć atest 

Jak zauważa "Fakt", sprzedaż świeżych grzybów zostanie tym samym objęta takimi samymi zasadami jak sprzedaż świeżych owoców i warzyw. Grzybiarze, którzy chcą sprzedać swoje zbiory, muszą uzyskać atest wydawany przez klasyfikatora lub grzyboznawcę w powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej. W myśl obecnych przepisów jest on ważny przez 48 godzin. Złamanie tych zasad może grozić mandatem, podobnie jak handlowanie grzybami w miejscach do tego niewyznaczonych. Kara za tego typu sprzedaż wynieść może od 1 do nawet 5 tys. złotych.

Grzybiarze powinni uważać także na miejsca, w których zbierają grzyby. Nie wolno ruszać okazów rosnących w parkach narodowych, rezerwatach czy na poligonach wojskowych. W najgorszym przypadku grozi za to kilka tysięcy złotych kary. Za zniszczenie ściółki leśnej lub runa przewidziana jest kara w wysokości 250-500 zł lub nagana. 

Źródło: Radio ZET/Fakt.pl/Prawo.pl

Disclaimer: The copyright of this article belongs to the original author. Reposting this article is solely for the purpose of information dissemination and does not constitute any investment advice. If there is any infringement, please contact us immediately. We will make corrections or deletions as necessary. Thank you.