Podatek od aut spalinowych. Będzie czy nie?

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz w „Gościu Radia ZET” opowiadała przede wszystkim o 20 mld złotych z funduszy unijnych, które Polska będzie mogła wykorzystać do odbudowy terenów po powodzi. Decyzję o uwolnieniu tych środków szefowa KE Ursula von der Leyen ogłosiła podczas wizyty we Wrocławiu.

Minister funduszy i polityki regionalnej poinformowała, że usunięcie podatku od aut spalinowych kosztowało rząd „dużo nieprostych i asertywnych negocjacji z KE”. Danina wzbudzała w Polsce bardzo wiele kontrowersji, szczególnie wśród właścicieli starszych samochodów, którzy obawiali się, że płacony co rok podatek może być wyższy od faktycznej wartości ich samochodów. Takie wartości podawał dostępny w sieci kalkulator podatku, który jednak wykorzystywał niepoprawne i nieaktualne dane.

Podatku od aut spalinowych płaconego przez osoby fizyczne nie będzie, rząd szykuje jednak inne opłaty mające pełnić podobną funkcję. Pełczyńska-Nałęcz przyznała, że „jest coś takiego, jak opłata rejestracyjna”. - Rozmawiamy o tym, jak ją ewentualnie zmodyfikować, jest inna opłata, która będzie dotyczyła tylko dużych przedsiębiorców – zadeklarowała minister. Płaciłyby ją korporacje mające duże floty samochodowe.

Do wprowadzenia podatku od samochodów spalinowych zobowiązał się rząd PiS. Danina została wpisana do KPO jako kamień milowy i od jej wprowadzenia zależało w bezpośredni sposób odblokowanie kolejnych transzy pieniędzy. Zapis udało się usunąć, ale w Planie pozostał inny kamień milowy: podatek od rejestracji aut spalinowych. Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jan Szyszko zapewnił, ze resort podejmie starania o zmianę tego zapisu.

- Będzie to przedmiotem kolejnej rewizji w 2025 roku. Teraz skupiliśmy się na dużo bardziej szkodliwym społecznie i pilniejszym do usunięcia podatku od samochodów spalinowych i zastąpieniu go systemem dopłat. Po drugie, Komisja Europejska sama też potrzebuje czasu, aby w sprawie opłaty rejestracyjnej uzgodnić jednolite stanowisko i oczekiwania w kwestii tego kamienia - powiedział wiceszef MFiPR, pytany przez PAP o powody pozostawienia tego kamienia milowego w KPO po rewizji.

Źródło: Radio ZET

Disclaimer: The copyright of this article belongs to the original author. Reposting this article is solely for the purpose of information dissemination and does not constitute any investment advice. If there is any infringement, please contact us immediately. We will make corrections or deletions as necessary. Thank you.