Oszuści nie dają o sobie zapomnieć. Znany bank ostrzega klientów

Cyberprzestępcy niestety nie dają za wygraną. W ostatnich miesiącach są wyjątkowo aktywni i wykorzystują każdą nadarzającą się okazję, by zwieść użytkowników. Niedawno informowaliśmy o fałszywych alertach RCB. Przestępcy, wykorzystując tragiczną sytuację pogodową w kraju, chcieli wprowadzić ludzi w błąd i zachęcali do klikania w podejrzane linki. To jednak nie koniec.

Wszystko wskazuje na to, że kampanie phishingowe nadal trwają. Zespół VeloBanku opublikował na stronie internetowej komunikat, w którym zaapelował do klientów o ostrożność. „Ostrzegamy przed kolejną falą oszustw związanych z fałszywymi wiadomościami SMS. Oszuści wysyłają SMS-y z informacją o konieczności dopłaty lub weryfikacji Twojego konta” – podkreślono.

Oszuści w treści SMS-ów nakłaniają klientów do kliknięcia w fałszywe linki. Rzekomo mają one prowadzić do stron konkretnych firm takich jak: Inpost, Poczta Polska, PGE oraz do stron rządowych, a więc z domeną GOV.PL. To jednak pułapka. „Po kliknięciu w link zostajesz przekierowany na fałszywą stronę, która łudząco przypomina prawdziwą witrynę firmy jednak jej celem jest wyłudzenie Twoich danych osobowych, logowania do bankowości lub danych karty płatniczej” – tłumaczy VeloBank.

"Czarna lista" SMS-ów. Jeśli dostaniesz taką wiadomość, uważaj

Zespół VeloBanku w komunikacie podał kilka przykładów fałszywych SMS-ów. Konstrukcja wiadomości zawsze jest podobna. Oszuści najpierw informują o rzekomym zadłużeniu lub utracie dostępu do konta, następnie sugerują, że problem zniknie, jeśli klient postąpi zgodnie ze wskazówkami. Tego typu treści powinny wzbudzić naszą czujność:

PGE: Na dzień 30.09.2024 zaplanowano odłączenie energii elektrycznej. Prosimy o uregulowanie należności: [fałszywy link]’’

,,Twoje konto musi zostać zweryfikowane, prosimy o zrobienie tego w ciągu 7 dni. W przeciwnym razie zablokujemy Twoje konto GOV.PL: [fałszywy link]’’

Twoja paczka została wstrzymana z powodu niedopłaty 4,99 zł. Kliknij tutaj, aby uregulować: [fałszywy link]”.

Jak uchronić się przed oszustami? „Bądź czujny”

W sieci regularnie pojawiają się informacje o kolejnych kampaniach phishingowch. Jak ustrzec się przed utratą środków zgromadzonych na koncie lub kradzieżą tożsamości? Powinniśmy przede wszystkim ignorować podejrzane wiadomości. „Bądź czujny i nie daj się oszukać! Jeżeli podejrzewasz, że Ty lub bliska Ci osoba może być ofiarą oszustwa, skontaktuj się z naszą infolinią” – zaznacza zespół VeloBanku.

Źródło: Radio ZET/VeloBank

Disclaimer: The copyright of this article belongs to the original author. Reposting this article is solely for the purpose of information dissemination and does not constitute any investment advice. If there is any infringement, please contact us immediately. We will make corrections or deletions as necessary. Thank you.