Praca dodatkowa w Polsce

Na dorabianie do pensji decydują się przede wszystkim młodzi, mieszkańcy największych miast, zatrudnieni na pół etatu oraz ci, którzy zarabiają powyżej 5 tys. zł miesięcznie. Ponad połowa respondentów (56 proc.) deklaruje, że jest to praca dorywcza, stałą pracę dodatkową u innego pracodawcy deklaruje 26,3 proc. badanych. Osoby wykonujące pracę dodatkową najczęściej poświęcają jej do 9 godzin tygodniowo (45,9 proc.). Co trzecia osoba (34 proc.) przeznacza na nią 10–19 godzin, a więcej czasu – co dziesiąty badany.

Co ciekawe, Polacy decydują się na podjęcie dodatkowej pracy nie dlatego, że dochody z głównego etatu nie pozwalają pokryć bieżących wydatków (niespełna 14 proc.). Dodatkowe pieniądze chcą przeznaczyć na wydatki wykraczające poza podstawowe potrzeby (30,2 proc.), porobić oszczędności (27,2 proc.), rozwijać pasje (13,8 proc.), zdobywać nowe umiejętności (9,8 proc.), a 4,4 proc. rozwija własny biznes.

W obowiązującym prawie pracy nie ma obostrzeń odnośnie pracy u innego pracodawcy, o ile w umowie o pracę nie widnieje zapis o zakazie konkurencji. Przepisy nie regulują też ilości zawieranych umów. Jak wynika z badania „Jak dorabiają Polacy”, odsetek osób podejmujących pracę dodatkową wzrósł w porównaniu z ubiegłym rokiem o 3,9 pkt. – z 41,3 do 45,2 proc.

Źródło: Radio ZET

Disclaimer: The copyright of this article belongs to the original author. Reposting this article is solely for the purpose of information dissemination and does not constitute any investment advice. If there is any infringement, please contact us immediately. We will make corrections or deletions as necessary. Thank you.