Mieszkańcy wracają do zalanych domów. Są wytyczne GINB

W części terenów, gdzie woda już opadła, rozpoczęło się wielkie liczenie straty. A także powroty do zalanych domów. Nie wszystkie niestety nadają się do powtórnego zamieszkania, nawet po osuszeniu i uprzątnięciu gruzów oraz śmieci przyniesionych przez wodę. Reporter Radia ZET Jan Kielak zebrał wszystkie najważniejsze wytyczne Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego.

Bardzo ważne jest oznakowanie budynku. - Jeśli budynek został wygrodzony taśmami, lub znajduje się na nim informacja o zakazie wstępu, nie należy do niego wchodzić, bo może stanowić dla nas zagrożenie. Jeśli oznakowania brak - w pierwszej kolejności trzeba sprawdzić, czy woda nie odsłoniła fundamentów i czy na ścianach nie pojawiły się nowe rysy. Dopiero potem możemy ostrożnie wejść do środka i zobaczyć w jakim stanie jest wnętrze budynku – relacjonuje Jan Kielak.

W ocenie uszkodzeń pomagają również inspektorzy nadzoru budowlanego oraz inżynierowie z całej Polski, którzy przybyli na zalane tereny. - Chodzimy od piwnicy po dach. To, co widzimy, opisujemy i oceniamy – mówił na antenie Radia ZET Mariusz Dobrzeniecki, prezes Krajowej Rady Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa.

Warto również przypomnieć, że mieszkańcy terenów dotkniętych powodzią mogą otrzymać do dwustu tysięcy złotych rządowego dofinansowania do remontu lub odbudowy domu. Patrząc na to, jak bardzo zniszczone są niektóre budynki, pomoc finansowa będzie niezbędna, by móc na powrót w nich zamieszkać.

Źródło: Radio ZET

Disclaimer: The copyright of this article belongs to the original author. Reposting this article is solely for the purpose of information dissemination and does not constitute any investment advice. If there is any infringement, please contact us immediately. We will make corrections or deletions as necessary. Thank you.