Oszuści nie śpią. Należy uważać na kampanie phishingowe

Niestety oszuści wciąż nie ustępują. W ostatnich miesiącach możemy mówić o wzmożonych działaniach cyberprzestępców. Trwają kampanie phishingowe, w trakcie których oszuści podszywają się pod firmy kurierskie, urzędy administracji, operatorów telekomunikacyjnych, czy nawet naszych znajomych. Wszystko po to, by skłonić potencjalne ofiary do wykonania określonych interakcji. Przestępcy chcą wyłudzić poufne dane do logowania np. do kont bankowych lub używanych przez nas kont społecznościowych. Następnie dokonują kradzieży tożsamości lub kradną oszczędności. 

„Wiadomości phishingowe są tak przygotowywane przez cyberprzestępców, aby wyglądały na autentyczne, ale w rzeczywistości są fałszywe. Mogą próbować skłonić Cię do ujawnienia poufnych informacji, zawierać link do strony internetowej rozprzestrzeniającej szkodliwe oprogramowanie (często przestępcy używają podobnych do autentycznych nazw witryn) lub mieć zainfekowany załącznik” – tłumaczy Ministerstwo Cyfryzacji w Serwisie Rzeczypospolitej Polskiej.

Komunikat PKO BP. Informacja dotyczy wszystkich klientów

Bank PKO na stronie internetowej opublikował komunikat, w którym ostrzegł swoich klientów przed fałszywymi e-mailami. Oszuści podszywają się pod instytucję finansową i rozsyłają zawirusowane wiadomości. „Plik zawiera złośliwe oprogramowanie. Prosimy w niego nie klikać, nie odpowiadać na wiadomość i natychmiast ją usunąć” – tłumaczy PKO BP. Eksperci zaznaczają, że otworzenie załącznika dołączonego do wiadomości, może spowodować utratę danych, kontroli nad kontem bankowym lub komputerem czy smartfonem. Sytuacja jest więc bardzo poważna.

Jak rozpoznać fałszywe wiadomości? Przede wszystkim e-maile, które docierają do klientów, są rozsyłane z nieznanego adresu e-mail, nie jest on w żaden sposób powiązany z PKO BP. W polu nadawcy wyświetla się fałzywa nazwa instytucji, a więc „PKO Bank Polski S.A.”. W konsekwencji eksperci radzą, by kierować się właśnie poprawnością adresu e-mail.

Co powinny zrobić osoby, którym nie udało się rozpoznać zagrożenie? „W przypadku skorzystania z linku zawartego w otrzymanej wiadomości i podania jakichkolwiek danych na stronie internetowej przypominającej serwis iPKO, prosimy – skontaktuj się telefonicznie z konsultantem” – radzi PKO.

Źródło: Radio ZET/PKO BP/gov.pl

Disclaimer: The copyright of this article belongs to the original author. Reposting this article is solely for the purpose of information dissemination and does not constitute any investment advice. If there is any infringement, please contact us immediately. We will make corrections or deletions as necessary. Thank you.