Urlop na godziny możliwy w kilku przypadkach. Jakie są zasady?

Mimo że urlop na godziny sprawdziłby się w wielu sytuacjach, co do zasady, w polskim prawie pracy urlopu udziela się na cały dzień roboczy. Jak czytamy w serwisie infor.pl,
istnieje jeden wyjątek od tej reguły.

Mowa o nim w art. 1542 § 1-4 KP. Urlopu udziela się w wymiarze godzinowym, który równa się dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika we wskazanym dniu roboczym. Jeden dzień roboczy to 8 godzin pracy. Jeśli więc wymiar urlopu pozostały do wykorzystania jest niższy od dobowego wymiaru czasu pracy w dniu udzielenia urlopu, w praktyce będzie to oznaczało urlop na część dnia pracy.

Urlop na kilka godzin dotyczy zatem osób, które pracują dłużej niż 8 godzin (np. w trybie zmianowym). Urlop może być podzielony na godziny jeszcze w innym przypadku. Jeśli pracownik złoży wniosek o urlop wypoczynkowy w dniach 23-24 grudnia, gdy czas pracy jest odgórnie skrócony i wykorzysta mniej niż 16 godzin za te dwa dni, może złożyć wniosek o pozostałe godziny w  innym terminie.

Dodatkowo pracownik ma prawo złożyć wniosek o urlop za przepracowane godziny nadliczbowe. Oczywiście wtedy nie jest to faktyczny “urlop” (liczba dni urlopowych pozostaje nienaruszona). Pracownikowi w takiej sytuacji nie obniża się wynagrodzenia przysługującego mu za przepracowany pełny wymiar czas pracy w miesiącu.

Źródło: Radio ZET/infor.pl/poradnikpracownika.pl

Disclaimer: The copyright of this article belongs to the original author. Reposting this article is solely for the purpose of information dissemination and does not constitute any investment advice. If there is any infringement, please contact us immediately. We will make corrections or deletions as necessary. Thank you.