Sprzedaż grzybów a podatek dochodowy 

Z nadejściem jesieni rozpoczął się sezon na grzyby. Na rynku królują podgrzybki, kozaki i prawdziwki. Ceny wahają od 30 do 50 zł za kilogram. Do najdroższych okazów tradycyjne należą kurki i borowiki. Mimo to klientów nie brakuje, a w lasach zaroiło się od grzybiarzy sprzedających zbiory na rynku. Część jednak nie zdaje sobie sprawy, że będzie musiała rozliczyć się z fiskusem. Dochody ze sprzedaży grzybów mogą bowiem podlegać opodatkowaniu. Skarbówka wyraźnie precyzuje, w jakich sytuacjach grzybiarz powinien złożyć deklarację podatkową i zapłacić podatek dochodowy. 

Podatek od grzybów – kiedy trzeba złożyć PIT?

Jeśli zyski ze sprzedaży grzybów przekraczają kwotę wolną od podatku, zbieracz grzybów powinien zgłosić ten dochód w rocznym zeznaniu podatkowym. Fiskus może uznać sprzedaż za działalność gospodarczą, jeśli jest prowadzona w sposób zorganizowany i ciągły. W takim przypadku sprzedający musi prowadzić ewidencję sprzedaży, a zyski wliczyć do przychodów. Jednak w przypadku sprzedaży okazjonalnej, gdy zbieranie i sprzedaż grzybów odbywa się sporadycznie, podatku dochodowego można uniknąć, o ile dochody nie przekroczą wspomnianej kwoty wolnej.

Dochody ze sprzedaży dziko rosnących grzybów leśnych są zwolnione z podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 73 ustawy o PIT. Aby skorzystać z tego zwolnienia, kluczowym warunkiem jest osobiste zbieranie tych surowców przez zbieracza lub przy udziale członków najbliżej rodziny. Jeżeli w pracy będą pomagały osoby niespokrewnione, fiskus będzie miał prawo ubiegać się o rozliczenie. Ważna jest też częstotliwość obrotu grzybami. Organy skarbowe zwracają uwagę na to, że regularne, zorganizowane i masowe zbieranie może być uznane za działalność gospodarczą, co wyklucza zwolnienie z podatku. Ponadto trzeba umieć udowodnić, że dochody faktycznie pochodzą ze sprzedaży grzybów, a nie innych produktów czy innego rodzaju działalności.

Sprzedawane grzyby muszą mieć atest

Sprzedawcy powinni pamiętać, że handel grzybami powinien odbywać się wyłącznie na targowiskach i w placówkach handlowych. Takie grzyby muszą mieć atest wydany przez klasyfikatora lub grzyboznawcę w powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej. Jest ważny przez 48 godzin. Złamanie tych zasad może grozić karą w wysokości od 1 tys. do 5 tys. zł. Warto pamiętać też, że handel grzybami bez ważnego atestu jest nielegalny, a kupujący nabywają je na własną odpowiedzialność. 

Źródło: Radio ZET, Prawo.pl

Disclaimer: The copyright of this article belongs to the original author. Reposting this article is solely for the purpose of information dissemination and does not constitute any investment advice. If there is any infringement, please contact us immediately. We will make corrections or deletions as necessary. Thank you.