Zawiadomienie w sprawie szpitala na Stadionie Narodowym

Sprawa dotyczy decyzji podjętych przez poprzednie władze PL.2012+, czyli spółki skarbu państwa zarządzającej Stadionem Narodowym. Chodzi o umowę z firmą Ixodes, która pełniła rolę pośrednika między Centralnym Szpitalem Klinicznym MSWiA a Stadionem Narodowym w czasie budowy szpitala covidowego na stadionie. Zainkasowała za to 551 tysięcy złotych wynagrodzenia i 253 tysięcy złotych zwrotu kosztów – ustalił dziennikarz śledczy Radia ZET Mariusz Gierszewski. W zawiadomieniu mowa jest o artykule 296. Kodeksu karnego, czyli o wyrządzeniu szkody w obrocie gospodarczym. Rozpiętość opisanych w nim kar sięga od 3 miesięcy do 10 lat pozbawienia wolności.

Wątpliwości władz spółki PL.2012+ zarządzającej PGE Narodowym dotyczą zarówno umowy z Ixodes, jak i roli jaką ta spółka pełniła. Jak wynika z naszych informacji, umowę zawarto już po wykonaniu usługi – firma zaangażowała się w budowę szpitala od października 2020 roku, natomiast umowę z nią podpisano 7 grudnia 2020 roku. Według dokumentów, do których dotarło Radio ZET, zajmowała się zbieraniem i wykonywaniem wytycznych CSK MSWiA, opracowywaniem harmonogramu prac budowy, wyborem i negocjacjami z wykonawcami zamówień, wykonaniem oznakowania szpitala i wyklejeniem powierzchni oraz realizacją drobnych zakupów i usług.

Złożenie zawiadomienia do prokuratury potwierdza rzeczniczka prasowa PGE Narodowy Małgorzata Bajer. „Informuję, że Zarząd PL.2012+ Sp. z o.o wystosował do prokuratury Rejonowej Praga-Południe zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Jednocześnie pragnę podkreślić, że obecny Zarząd PL.2012+ Sp. z o.o. nie posiada wiedzy na temat okoliczności uzasadniających wybór firmy Ixodes Sp. z o.o. do realizacji zadań związanych z budową i funkcjonowaniem szpitala tymczasowego na PGE Narodowym. Mamy nadzieję, że wszystkie kwestie budzące wątpliwość zostaną wyjaśnione przez prokuraturę” – odpisała na pytania Radia ZET.

Prokuratura przyjrzy się firmie biznesmena z otoczenia ludzi Morawieckiego

Jednym z dwóch właścicieli agencji marketingowej Ixodes jest Paweł Kleszczewski, prywatnie przyjaciel Mariusza Chłopika, byłego doradcy premiera Mateusza Morawieckiego. Jak zwracał uwagę Onet.pl, „Kleszczewski to również prezes zarządu organizującej Kongres 590 spółki Świeża Bazylia, a także wiceprezes Fundacji >>Instytut Nowych Mediów i Technologii<<. W tej ostatniej prezesem jest z kolei Piotr Sulima, którego inna spółka Elchupacabra została przez dziennikarzy ujawniona jako odpowiedzialna za boty w pierwszej kampanii Andrzeja Dudy zalewające hejtem jego ówczesnego konkurenta – urzędującego prezydenta Bronisława Komorowskiego”.

Z Pawłem Kleszczewskim mimo wielu prób nie udało się nam skontaktować. Pytany o okoliczności budowy szpitala covidowego na stadionie były szef spółki PL.2012+ Włodzimierz Dola tłumaczy: – Decyzja premiera Mateusza Morawieckiego z 19 października 2020 o utworzeniu szpitala na terenie PGE Narodowy wymusiła szybkie działania. Spółka nie miała zasobów do realizacji tego działania. Dokonaliśmy rozeznania na rynku. Obdzwoniłem kilka firm. Jeden podmiot odmówił, drugi podmiot się zgodził. To była jedyna firma, która się tego podjęła. Z racji szybkości prac umowę podpisywaliśmy później i nie był to jedyny taki przypadek. Raport Najwyższej Izby Kontroli z 2022 nie wykazał żadnych nieprawidłowości – dodaje. Na pytanie o jego prywatne kontakty z właścicielem spółki Ixodes, mające sięgać jeszcze harcerstwa, Dola odpowiada: – Moje życiowe szlaki przecięły się z Pawłem Kleszczewskim, ale on był w innej drużynie harcerskiej. Dziś robi się z nas, harcerzy, mafię.

Źródło: Radio ZET

Disclaimer: The copyright of this article belongs to the original author. Reposting this article is solely for the purpose of information dissemination and does not constitute any investment advice. If there is any infringement, please contact us immediately. We will make corrections or deletions as necessary. Thank you.