Od początku tego roku główne wskaźniki gospodarcze Unii Europejskiej i strefy euro poprawiły się i wzrosły, a gospodarka europejska zaczęła się stabilizować i ożywiać. Analitycy rynku uważają, że europejska gospodarka jako całość może w tym roku pozbyć się stagnacji wzrostu i osiągnąć lekką ekspansję. Jednakże pod wpływem szeregu niepewnych czynników wewnętrznych i zewnętrznych, jeśli europejska gospodarka chce utrzymać ożywienie i dynamikę wzrostu przez cały rok, nadal musi odpowiednio zareagować na szereg wyzwań i je rozwiązać.


Z danych Eurostatu wynika, że ​​od stycznia do marca br. początkowy miesięczny wzrost produktu krajowego brutto (PKB) 20 krajów strefy euro wyniósł 0,3%, przekraczając oczekiwania i najwyższą dynamikę wzrostu od III kwartału 2022 r. . Jednocześnie oczekuje się, że dynamika umiarkowanego ożywienia gospodarczego w dalszym ciągu będzie się umacniać, a presja inflacyjna będzie nadal słabnąć. Przy stosunkowo optymistycznej ocenie sytuacji gospodarki w całym roku Europejski Bank Centralny rozważa, czy w połowie roku dokonać korekty stóp procentowych, aby umocnić fundamenty wzrostu gospodarczego.


W czwartym kwartale 2023 r. strefa euro doświadczyła technicznej recesji, ze stopą wzrostu gospodarczego w ujęciu kwartał do kwartału na poziomie -0,1%, ale w 2024 r. tendencja ta ulegnie odwróceniu. Co ważniejsze, inflacja, która ogranicza ożywienie gospodarcze w Europie, w dalszym ciągu spowalnia. W kwietniu wskaźnik cen towarów i usług konsumenckich (CPI) w strefie euro wzrósł o 2,4% rok do roku, co oznacza gwałtowny spadek w porównaniu z rokiem poprzednim. De Guindos, wiceprezes Europejskiego Banku Centralnego, powiedział, że strefa euro osiągnęła wstępne rezultaty w ograniczaniu inflacji, ale będzie uważnie śledzić zmiany poziomu inflacji i terminowo wprowadzać ukierunkowane dostosowania.
W następstwie opublikowania powyższych danych przez Eurostat Komisja Europejska opublikowała 15 maja także wiosenny raport dotyczący perspektyw gospodarczych na rok 2024. W raporcie stwierdzono, że od wejścia w 2024 r. wzrost gospodarczy w UE jest lepszy niż oczekiwano, inflacja jest nadal pod kontrolą, a ekspansja gospodarcza zaczyna nabierać kształtu. Raport przewiduje, że gospodarka UE wzrośnie odpowiednio o 1% i 1,6% w latach 2024 i 2025, a gospodarka strefy euro odpowiednio o 0,8% i 1,4% w latach 2024 i 2025. W 2023 r. stopa inflacji w UE wyniesie aż 6,4%. W 2024 r. wskaźnik ten może spaść do 2,7%, a w 2025 r. oczekuje się dalszego spadku do 2,2%. Tempo spadku inflacji w strefie euro jest bardziej optymistyczne – oczekuje się, że w tym i przyszłym roku stopa inflacji wyniesie odpowiednio 2,5% i 2,1%.


W raporcie wskazano, że zwiększenie konsumpcji prywatnej jest jedną z kluczowych sił napędowych wzrostu gospodarczego UE w latach 2024–2025. Oczekuje się, że w kontekście ożywienia gospodarczego na świecie skorzysta na tym eksport z UE, co może zwiększyć żywotność handlu masowego. Wiceprzewodniczący wykonawczy Komisji Europejskiej Dombrovskis uważa, że ​​warto oczekiwać wyników gospodarki UE w tym i przyszłym roku, a umiarkowany wzrost nie jest daleko. Jednocześnie Dombrovskis zwrócił także uwagę, że niestabilna presja inflacyjna i oczekiwania na obniżki stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych mogą ograniczyć witalność finansową na świecie. Konflikty geopolityczne w sąsiadujących krajach i regionach europejskich również zagrażają oczekiwaniom i stabilności europejskiego wzrostu gospodarczego. Gentiloni, komisarz ds. gospodarczych Komisji Europejskiej, jest bardziej ostrożny w swoich ocenach. Uważa, że ​​choć ożywienie gospodarcze jest powolne, jednocześnie zwiększają się zagrożenia dla gospodarki UE, a perspektywy wzrostu zależą od wielu zmiennych.


Europejskie ożywienie gospodarcze zawsze usiłowało pozbyć się niedociągnięć związanych z niewystarczającą wytrzymałością i tym razem nie jest wyjątkiem. Choć z szeregu ostatnich ocen danych opublikowanych przez instytucje UE wynika, że ​​cała gospodarka UE i strefy euro osiągnęła w 2024 r. pewien stopień dodatniego wzrostu. Jego dynamika jest jednak słaba, a tempo wzrostu powolne. Konsumenci i przedsiębiorstwa w dalszym ciągu nie mają wystarczającej pewności co do wzrostu gospodarczego. Zarówno UE, jak i państwa członkowskie strefy euro borykają się z problemami związanymi z różnym stopniem sztywności rynku pracy, niską wydajnością produkcji i niewystarczającymi realnymi gałęziami przemysłu. Otoczenie biznesowe nadal znajduje się w niestabilnej fazie „ciepła i zimna”.


Niestabilna sytuacja geopolityczna wokół Europy to także „bomba” zakopana w ożywieniu gospodarczym krajów UE i strefy euro. Długo opóźniany kryzys na Ukrainie zmienił nawyki behawioralne europejskich konsumentów, a zamieszanie na Bliskim Wschodzie postawiło nowe wyzwania dla europejskiej polityki w zakresie stabilności energetycznej i imigracji. Kierunek dwóch głównych konfliktów u progu Europy jest niepewny, co ma negatywny wpływ na otoczenie inwestycyjne w Europie i oczekiwania gospodarcze.


Wyżej wymienione problemy wpływające na trwałe i stabilne ożywienie gospodarcze w Europie to w dalszym ciągu niepewne i niekontrolowane zakłócenia zewnętrzne w perspektywie krótkoterminowej. Niektóre problemy strukturalne wynikające z procesu integracji europejskiej oraz zewnętrzne nieporozumienia poznawcze niektórych polityków europejskich stały się „przeszkodami na dłuższą metę”. wzrost gospodarczy.” „.
Podczas niedawnego specjalnego szczytu UE tematem dyskusji wśród państw członkowskich stała się „poprawa konkurencyjności UE”. W wydanym po szczycie komunikacie UE i jej państwa członkowskie zgodziły się co do konieczności „zdecydowanego i szybkiego przyspieszenia prac w kluczowych obszarach sprzyjających poprawie konkurencyjności”.


W porównaniu z innymi dużymi gospodarkami świata autonomia strategiczna gospodarki europejskiej jest stosunkowo ograniczona, co jest głównym powodem, dla którego Europa wielokrotnie popadała w bagno „słabego ożywienia gospodarczego”. Zwłaszcza po kryzysie na Ukrainie główne dostosowania UE w niektórych kwestiach, takich jak import energii i układ łańcuchów przemysłowych, wynikały z desperacji, ale także z powodu tak zwanych „poprawnych politycznie” błędów wmówionych przez jej sojuszników. W rzeczywistości kluczem do wzmocnienia strategicznej autonomii Europy jest zdecydowane promowanie rozsądnych wewnętrznych reform strukturalnych. Biorąc za przykład rozwój przemysłu fizycznego, Europa powinna wzmóc wysiłki na rzecz odbudowy lokalnego przemysłu wytwórczego, a jednocześnie umożliwić przemysłowi produkcyjnemu transformację cyfrową, zwiększając w ten sposób globalną konkurencyjność europejskiego przemysłu wytwórczego , niektórzy europejscy politycy „tańczą ze Stanami Zjednoczonymi” W wyniku politycznej manipulacji Europą pojawiły się bariery pozahandlowe i dekrety ograniczające zagraniczne inwestycje i konkurencję, co w rzeczywistości szkodzi interesom Europy.
Widać, że dla UE wzrost gospodarczy w 2024 r. rozpocznie się sprawnie, jednak kluczem do poprawy jej zdolności do radzenia sobie z niepewnością zewnętrzną i osiągnięcia długoterminowego stabilnego ożywienia gospodarczego i rozwoju jest w dalszym ciągu stałe promowanie strategicznej niezależności.

Disclaimer: The copyright of this article belongs to the original author. Reposting this article is solely for the purpose of information dissemination and does not constitute any investment advice. If there is any infringement, please contact us immediately. We will make corrections or deletions as necessary. Thank you.