Dokumenty potrzebne przy zgłoszeniu szkód po powodzi - zrób zdjęcia 

Powódź w południowo-zachodniej Polsce sprawiła, że setki ludzi potraciło dobytek i swoje domostwa. Choć skala zniszczeń nie została jeszcze oszacowana, istnieje obawa, że straty mogą być podobne do tych po tragicznej powodzi z 1997 roku, gdy dach nad głową straciło 7 tysięcy osób, a uszkodzeniu uległo 680 tys. domów i mieszkań. Wówczas wielu poszkodowanych nie miało ubezpieczonego dobytku. Dziś polisy są powszechniejsze - według danych Polskiej Izby Ubezpieczeń ubezpieczeniem objętych jest dziś ok. 49 proc. nieruchomości. Nadal jednak uzyskanie odszkodowania po powodzi możliwe jest po spełnieniu ściśle określonych warunków ubezpieczyciela. 

POWÓDŹ 2024 Sprawdź, gdzie jest teraz najgorzej

Najtrudniejsza procedura odszkodowawcza czeka osoby, które ponosiły rozległe straty. Jeśli szkody były niewielkie, ubezpieczeni mogą liczyć na szybsze rozpatrzenie wniosków o odszkodowanie, co ma szczególne znaczenie w sytuacji, gdy uszkodzenia dotyczą mienia, które wymaga natychmiastowych napraw. Wystarczy, aby poszkodowany dokładnie udokumentował zniszczenia za pomocą zdjęć lub nagrań wideo i przesłał je do swojego ubezpieczyciela. W przypadku niewielkich szkód takie zgłoszenie może być rozpatrzone w ekspresowym tempie, bez konieczności czekania na inspekcję rzeczoznawcy. Jak podkreśla Polskiej Izba Ubezpieczeń, zdjęcia są podstawowym dokumentem pozwalającym na ocenę strat spowodowanych przez powódź. - W przypadku prostych szkód, wypłata odszkodowania może być zrealizowana na podstawie samych zdjęć, bez konieczności oględzin rzeczoznawcy – wyjaśniła w rozmowie z TVN24 rzeczniczka PIU Agnieszka Durska. 

Co zawrzeć na zdjęciach dla ubezpieczyciela? 

Polska Izba Ubezpieczeń radzi, aby wykonać zarówno zdjęcia ogólnie ukazujące skalę zniszczeń, jak i szczegółowo udokumentować poniesione straty. Ogólne fotografie powinny obejmować całe pomieszczenia, zniszczone fragmenty budynków czy przestrzenie na zewnątrz domu, co pomoże ubezpieczycielowi w ocenie rozmiarów szkody.

Zdjęcia szczegółowe powinny koncentrować się na uszkodzonych przedmiotach, meblach i wyposażeniu. Każdy zniszczony przedmiot, zwłaszcza wartościowy, powinien być sfotografowany z bliska. Dobrze jest uwzględnić detale oraz zebrać wszelkie rachunki lub dokumenty potwierdzające wartość zniszczonego mienia.

Po udokumentowaniu szkód można od razu przystąpić do sprzątania i wykonywania niezbędnych prac naprawczych, które zapobiegną dalszym stratom. PIU zaleca, by działać szybko i nie zwlekać z podjęciem działań mających na celu ograniczenie szkód.

Warto pamiętać, że ubezpieczyciel nie będzie miał zastrzeżeń co do rozpoczęcia napraw, o ile wszystkie szkody zostaną odpowiednio udokumentowane. Kluczowe jest, aby nie dopuścić do dalszego pogorszenia stanu zniszczonych pomieszczeń i przedmiotów, ponieważ ubezpieczyciel może potrącić wartość szkód, jeśli uzna, że nie zostały one odpowiednio zabezpieczone.

Źródło: Radio ZET, TVN24, piu.org.pl

Disclaimer: The copyright of this article belongs to the original author. Reposting this article is solely for the purpose of information dissemination and does not constitute any investment advice. If there is any infringement, please contact us immediately. We will make corrections or deletions as necessary. Thank you.