Powódź 2024: tragedia powodzian a ryzyko zmowy cenowej

Przez Polskę przechodzi powódź, która pozostawia po sobie ogrom zniszczeń. Na terenach dotkniętych klęską żywiołową ludności brakuje podstawowych produktów. Tysiące osób pozostało bez dachu nad głową, straciły dobytek życia, a teraz czeka je kosztowna odbudowa domów i mieszkań. Zapotrzebowanie na wiele towarów znacznie wzrosło, co dla przedsiębiorców może być okazją do dużego zarobku i windowania cen. Aby zapobiec zmowom cenowym Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podjął działania zaradcze i monitoruje wszelkie przejawy prób ograniczania konkurencyjności w tym trudnym czasie.

POWÓDŹ 2024 Sprawdź, gdzie jest teraz najgorzej

— Chęć wzbogacenia się na tragedii osób poszkodowanych przez powódź jest czymś porażającym i niedopuszczalnym. Nie chcemy utrudniać pracy przedsiębiorcom walczącym z powodzią i jej skutkami, będziemy jednak reagowali na wszelkie próby łamania prawa i wykorzystania sytuacji przez nieuczciwych przedsiębiorców. Obecnie potrzebna na rynku jest przede wszystkim empatia i solidarność, nie można wykorzystywać trudnego położenia powodzian — mówi prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Prezes Urzędu zapowiada, że UOKiK będzie podejmować "stanowcze działania wszędzie tam, gdzie mogą występować nadużycia, zwracając szczególną uwagę na kształtowanie cen towarów i świadczonych usług".

UOKiK zapowiada stanowcze działania

Jak informuje na swojej stronie UOKiK, urząd monitorować będzie przede wszystkim to, czy nie dochodzi do zmów cenowych lub nadużywania pozycji dominującej, których efektem byłby np. wzrost cen produktów pierwszej potrzeby, czy też materiałów budowlanych niezbędnych do remontów i odbudowy zalanych budynków. Na wszelkie sygnały, płynące z rynku, reagować będzie Inspekcja Handlowa.

Zgodnie z obowiązującym prawem zakazane są wszelkie porozumienia przedsiębiorców, zmierzające do ustalenia cen towarów lub usług. Praktyką niezgodną z prawem jest również wykorzystywanie pozycji rynkowej przez przedsiębiorców posiadających pozycję dominującą na danym rynku. Za ograniczanie konkurencji grozi kara finansowa w wysokości do 10 proc. obrotu przedsiębiorcy. Prezes UOKiK apeluje do wszystkich osób, które podejrzewają stosowanie niedopuszczalnych praktyk na terenach dotkniętych powodzią, do kontaktu z UOKiK.

Gdzie zgłaszać przypadki podejrzliwa prowadzenia praktyk ograniczających konkurencję?

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przypomina, że każdy, kto podejrzewa istnienie zmowy cenowej i innych zakazanych praktyk, może informować o tym Urząd mailowo (sygnalista@uokik.gov.pl) oraz telefonicznie pod numerem 22 55 60 560. Nieprawidłowości można zgłaszać również do Wojewódzkich Inspektoratów Inspekcji Handlowej.

Źródło: Radio ZET/UOKiK

Disclaimer: The copyright of this article belongs to the original author. Reposting this article is solely for the purpose of information dissemination and does not constitute any investment advice. If there is any infringement, please contact us immediately. We will make corrections or deletions as necessary. Thank you.