13. emerytura: Komu przysługuje? Świadczenie nie należy się każdemu

Trzynasta emerytura to dodatkowe świadczenie, które ma korzystnie wpłynąć na sytuację finansową  polskich emerytów i rencistów. Przyznawane jest od 2019 roku. Wówczas dodatek został wypłacony po raz pierwszy. Niedługo później zadecydowano, że „trzynastka” zostanie z seniorami na stałe. Obecnie to świadczenie, które wypłacane jest raz w roku – najczęściej na początku wiosny (marzec, kwiecień). Na 13. emeryturę mogą liczyć prawie wszyscy emeryci i renciści.

POWÓDŹ 2024 Sprawdź, gdzie jest teraz najgorzej

Jak tłumaczy Zakład Ubezpieczeń Społecznych „trzynastkę” otrzymują osoby, które 31 marca roku, w którym wypłacane jest świadczenie, są uprawnione do pobierania: emerytur, rent, rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego, świadczenia pieniężnego przysługującego cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych,  nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego oraz świadczenia i zasiłku przedemerytalnego. Wysokość 13. emerytury jest ustalona. Wynosi tyle, ile najniższa emerytura obowiązująca od 1 marca danego roku. W kwietniu 2024 roku ZUS wypłacił „trzynastkę” ponad 8,5 milionom Polaków. Wynosiła 1780,96 zł brutto, a więc 1620,67 zł netto. Niestety konkretne osoby być może będą musiały zwrócić te pieniądze. Dlaczego?

W tym przypadku „trzynastka” podlega zwrotowi. Ważna kwestia

Jedna z grup narażona jest na utratę „trzynastki”. To seniorzy, którzy pobierają wcześniejsze świadczenie emerytalne, ale równocześnie dorabiają. Takie osoby muszą mieć na uwadze  konkretne limity, które regularnie się zmieniają. Dodatkowe zarobki mogą bowiem wpłynąć na wysokość pobieranego przez nich świadczenia podstawowego, a także na poszczególne dodatki.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych może zawiesić wcześniejszą emeryturę jeśli świadczeniobiorca osiągnie dodatkowy przychód powyżej 130 proc. aktualnego przeciętnego wynagrodzenia. Warto zaznaczyć, że reguła ta dotyczy jedynie osób, które jeszcze nie przekroczyły wieku emerytalnego (kobiety – 60 lat, mężczyźni 65 lat). W ich przypadku wspomniane limity nie obowiązują.

ZUS tłumaczy, że jeśli po rozliczeniu świadczenia 13. emerytury okaże się, że na dzień 31 marca dodatek podlegał zawieszeniu z uwagi na wspomniany fakt przekroczenia 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia, senior będzie musiał oddać pieniądze.

Źródło: Radio ZET/Infor/WP Finanse

Disclaimer: The copyright of this article belongs to the original author. Reposting this article is solely for the purpose of information dissemination and does not constitute any investment advice. If there is any infringement, please contact us immediately. We will make corrections or deletions as necessary. Thank you.