Ceny mleka „poszybują”. Wszystko przez upały, które nawiedziły Polskę

Ceny w sklepach rosną – drożyzna wciąż jest dla Polaków dużym wyzwaniem. Niedawno pisaliśmy o tym, że jajka już niedługo mogą kosztować znacznie więcej. Okazuje się, że to niejedyny produkt, którego cena w niedalekiej przyszłości może „poszybować”. Eksperci zauważają, że znacznie droższe może stać się również mleko. Prezesi spółdzielni mleczarskich narzekają na niedobory.

Dlaczego ceny mleka w niedalekiej przyszłości mają wzrosnąć? Eksperci zaznaczają, że główną przyczyną są susze, które w ostatnich miesiącach okresowo nawiedzały nasz kraj. Upały sprawiły, że pastwiska wyschły. Tymczasem, jak zauważa w rozmowie z Portalem Spożywczym prezes Ciechanowskiej Spółdzielni Mleczarskiej i wiceprezes Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich Wiesław Żebrowski krowy, by dawać mleko, muszą jeść różnorodnie. Pasza, którą karmi się zwierzęta, pozyskiwana jest masowo z łąk. Ostatni pokos jest niepewny, ze względu na pogodę, którą przyniósł sierpień.

„Mimo dobrych zbiorów kukurydzy paszowej, trzeba uzupełnić dietę krów. One potrzebują traw, sianokiszonek, gdyż są tam inne białka, lepiej pracują ich układy pokarmowe niż na monodiecie. To wszystko zwiększa koszty produkcji mleka i obniża jego rentowność przy obecnych cenach" – zaznaczył Wiesław Żebrowski. I dodał, że: „mleczarniom już brakuje mleka. Widać to po cenach mleka przerzutowego, które od jakiegoś czasu drożeje”.

Nie tylko mleko będzie droższe. Ceny innych produktów też się zmienią

Sytuacja jest poważna – co do tego trudno mieć wątpliwości. „W 13 województwach stwierdzono suszę rolniczą, powodującą straty w plonach monitorowanych upraw przynajmniej o 20 proc. w stosunku do plonów uzyskanych w przeciętnych wieloletnich warunkach pogodowych” – poinformował Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa (IUNG) w Puławach.

Warto zaznaczyć, że wzrost ceny mleka sprawi, że podrożeją również produkty, które z niego powstają, a więc między innymi: najróżniejsze sery, jogurty, kefiry, maślanki. To produkty, które Polacy spożywają chętnie i często.

Źródło: Radio ZET/Portal Spożywczy/Interia

Disclaimer: The copyright of this article belongs to the original author. Reposting this article is solely for the purpose of information dissemination and does not constitute any investment advice. If there is any infringement, please contact us immediately. We will make corrections or deletions as necessary. Thank you.