Skierowanie do sanatorium wystawia lekarz ubezpieczenia zdrowotnego, czyli każdy, który przyjmuje w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Podczas wizyty lekarz bierze pod uwagę m.in.:

  • ogólny stan zdrowia,
  • szczególne potrzeby organizmu,
  • zakładany wpływ leczenia w uzdrowisku na stan zdrowia pacjenta.
SANATORIA. NFZ. Leczenie w uzdrowisku. Pytamy kuracjuszy o ich doświadczenia i o to, co warto by zmienić

Istotny jest zwłaszcza ten ostatni punkt, ponieważ w niektórych przypadkach (np. u pacjentów kardiologicznych), leczenie bodźcowe w sanatorium może spowodować, że niektóre z objawów zaostrzą się.

Gdzie znaleźć skierowanie do sanatorium?

Co warto wiedzieć? Od 1 lipca 2023 r. obowiązują jedynie skierowania elektroniczne, tzw. e-skierowania na leczenie uzdrowiskowe. Pacjent nie otrzyma więc skierowania papierowego, chyba że kieruje się go na leczenie zagraniczne lub nie ma dostępu do internetu. W każdym innym przypadku otrzymamy jedynie e-skierowanie.

Gdzie można je znaleźć? Skierowanie do sanatorium jest wysyłane automatycznie do oddziału wojewódzkiego NFZ, dzięki czemu pacjent nie musi składać nic samodzielnie w oddziale. Dodatkowo na Internetowym Koncie Pacjenta pojawia się informacja o wystawionym e-skierowaniu. Wówczas można samodzielnie śledzić, na jakim etapie przydzielania do sanatorium się znajdujemy.

Skierowanie do sanatorium masz w ręku — co dalej?

Po otrzymaniu skierowania, wniosek zostaje zarejestrowany i otrzymuje numer. Lekarz balneolog ma 30 dni na to, by wyrazić zgodę lub odrzucić przyjęcie pacjenta na leczenie sanatoryjne. Balneolog podejmuje decyzję o miejscu leczenia.

Kolejka do sanatorium potrafi być długa — pacjenci czekają na leczenie nawet dwa lata. Wiele zależy od województwa, ale też uzdrowiska, do którego otrzymamy skierowanie. Na stronie NFZ można sprawdzić, na jakim etapie jest nasz wniosek i znaleźć przybliżony czas wyjazdu.

Informację o rozpoczęciu turnusu pacjenci otrzymują pocztą na 14 dni przed terminem rozpoczęcia leczenia.

Jak najszybciej dostać skierowanie do sanatorium?

Priorytetowe miejsce w sanatoriach otrzymają: osoby z tytułem inwalidy wojennego lub wojskowego, kombatanci, honorowi dawcy krwi i przeszczepów oraz uprawnieni żołnierze, pracownicy i weterani. Nauczyciele nie są uwzględnieni w tej grupie.

Pacjenci oczekujący na pobyt sanatoryjny, którzy nie są objęci priorytetem, mogą przyspieszyć swój wyjazd dzięki tzw. zwrotom skierowań. Są to terminy, z których zrezygnowali inni pacjenci. Warunkiem skorzystania z tej możliwości jest gotowość do wyjazdu w krótkim terminie, nieprzekraczającym 14 dni od potwierdzenia skierowania. Szczegółowe informacje można uzyskać w lokalnym oddziale NFZ.

Przeczytaj więcej:

Ile trzeba czekać na wyjazd do sanatorium? Są nowe terminy

Chcesz jechać do sanatorium? To jest ważne przy wyborze uzdrowiska [ROZMOWA]

Możesz wskazać miejsce i czas leczenia w uzdrowisku. NFZ tłumaczy, o co chodzi

Źródło: Pacjent.gov.pl

Disclaimer: The copyright of this article belongs to the original author. Reposting this article is solely for the purpose of information dissemination and does not constitute any investment advice. If there is any infringement, please contact us immediately. We will make corrections or deletions as necessary. Thank you.