O wykryciu zakażenia poinformował słoweński Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego (NIJZ). "30 sierpnia otrzymaliśmy powiadomienie z Instytutu Mikrobiologii i Immunologii Wydziału Lekarskiego w Lublanie, że potwierdzono zakażenie wirusem gorączki Zachodniego Nilu u trzech osób z północno-wschodniej części Słowenii” – czytamy na stronie internetowej instytutu. Dwie zakażone osoby zostały przyjęte na Oddział Chorób Zakaźnych Szpitala Uniwersyteckiego w Mariborze.

"Jeden chory miał łagodny przebieg i został już wypisany do domu, drugi ma nieco cięższy przebieg. Są pewne powikłania, ale jego życie nie jest zagrożone" – powiedziała w poniedziałek dziennikarzom ordynator oddziału Bożena Kotnik Kevorkijan. Jednocześnie podkreśliła, że interesujące jest to, iż wszyscy chorzy zakazili się wirusem na terytorium Słowenii, zatem patogen nie został przywleczony z zagranicy.

Wzrost zakażeń wirusem w Europie

Po raz ostatni raz Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego odnotował pojawienie się tego wirusa w Słowenii sześć lat temu. Wtedy potwierdzono pięć przypadków. W 2013 i 2017 roku wykryto po jednym przypadku zakażenia.

Słowenia nie jest jedynym krajem, który w ostatnich miesiącach odnotowuje wzrost infekcji wirusem gorączki Zachodniego Nilu. W tym roku zakażenia miały miejsce już między innymi w Austrii, we Włoszech, w Chorwacji i na Węgrzech. Według danych Europejskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób, doniesienia o wirusie napływają także z Hiszpanii, Francji, Bułgarii, Niemiec, Grecji, Rumunii, Serbii, Albanii i Kosowa.

Gorączka Zachodniego Nilu. Objawy i przyczyny

Gorączka Zachodniego Nilu to wirusowa choroba przenoszona przez komary, które obok dzikich ptaków są rezerwuarem wirusa. Do zakażenia człowieka dochodzi w wyniku ukąszenia komara. Nie stwierdzono przenoszenia gorączki Zachodniego Nilu z człowieka na człowieka poprzez bezpośredni kontakt, np. przez dotyk. Objawy pojawiają się po upływie 1-6 dni. U dzieci jest to łagodna gorączka i złe samopoczucie, u młodzieży wysoka gorączka,zaczerwienienie spojówek, ból głowy, ból mięśni, natomiast u osób starszych na skutek zakażenia może dochodzić do zapalenia mózgu i opon mózgowych oraz ogólnego wycieńczenia.

W Walce z gorączką Zachodniego Nilu stosuje się głównie leczenie objawowe. Nie ma też dostępnej szczepionki przeciwko tej chorobie. Główną metodą zapobiegania zakażeniu jest zmniejszenie narażenia na ukąszenia komarów.

Disclaimer: The copyright of this article belongs to the original author. Reposting this article is solely for the purpose of information dissemination and does not constitute any investment advice. If there is any infringement, please contact us immediately. We will make corrections or deletions as necessary. Thank you.