Miniksiężyc Ziemi

– Niektóre asteroidy w pasie Arjuna mogą zbliżać się do Ziemi stosunkowo blisko, na odległość około 2,8 miliona mil (4,5 miliona km). Jeśli poruszają się dostatecznie wolno  – z prędkością około 2200 mil na godzinę (3540 km/h) – może przyciągać je grawitacja ziemska – wyjaśnia w rozmowie z portalem Space.com prof. Carlos de la Fuente Marcos z Universidad Complutense de Madrid. – Taki obiekt może stać się tymczasowym księżycem Ziemi – informuje naukowiec.

Asteroida 2024 PT5 wejdzie w orbitę ziemską 29 września 2024 r. i będzie po niej krążyć aż do 25 listopada. Na dwa miesiące stanie się tzw. miniksiężycem. Obiekt został odkryty 7 sierpnia przez system Asteroid Terrestrial-Impact Last Alert System (Atlas) finansowany przez NASA. Asteroida ma około 10 metrów długości, co czyni ją obiektem niewielkim w porównaniu z Księżycem, którego średnica wynosi około 3474 km. – Obiekt będzie zbyt mały dla typowych amatorskich teleskopów i lornetek. Jednakże mieści się w zakresie widzialności typowych teleskopów używanych przez profesjonalnych astronomów – poinformował prof. Marcos.

To nie pierwszy miniksiężyc w historii. Poprzednie tego typu obiekty krążyły po orbicie ziemskiej w 1981 i 2022 roku – piszą naukowcy. Artykuł na ten temat ukazał się w RNAAS.

Źródło: Radio ZET

Disclaimer: The copyright of this article belongs to the original author. Reposting this article is solely for the purpose of information dissemination and does not constitute any investment advice. If there is any infringement, please contact us immediately. We will make corrections or deletions as necessary. Thank you.